top of page

EKSKLUZIVNO ZA DUBROVNIK247.NET - JASEN MESIĆ!

  • Dubrovnik 24/7
  • 4. ožu 2016.
  • 3 min čitanja

INTERVJU O PROMJENI NA ČELU HRT-a!

Sa saborskim zastupnikom Domoljubne koalicije i članom Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, razgovarali smo o jučerašnjoj sjednici Odbora, na kojoj je smijenjen dosadašnji ravnatelj Hrvatske radiotelevizije, Goran Radman, a na mjesto v.d. glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije izabran dosadašnji urednik Dnevnika HRT-a, Siniša Kovačić, kojeg je predložio upravo Jasen Mesić.

Jučerašnji dan je započeo vrlo žustro i konfuzno, naime, sjednica Odbora za informiranje, informatizaciju i medije je trebala započeti u 8 sati, ali je netom prije početka otkazana, da bi naknadno bila održana. Javnost je bila uvjerena kako je riječ o novoj svađi unutar vladajuće koalicije, ali ispostavilo se da tome nije tako.

Jučerašnja sjednica je bila prilično burna, obzirom na žustre rasprave koje su se tijekom sjednice odvijale, posebice između vas i saborskog zastupnika koalicije Hrvatska raste, Nenada Stazića. Vaš komentar sjednice, kako se sve odvijalo?

Sjednica se odvijala kao i svaka druga dosada, osim što je bilo malo više rasprave o pitanju razrješenja dosadašnjeg glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije, Gorana Radmana. Mi smo još na saborskim raspravama upozoravali na loš rad Hrvatske radiotelevizije, jednako kao što smo to radili i jučer na sjednici Odbora za informiranje, informatizaciju i medije.

Dio javnosti je sjednicu promatrao kao neku vrstu političkog obračuna između vladajuće i oporbene koalicije. Može li se ova sjednica nazvati politčkim obračunom?

Apsolutno ne! Mi već niz godina nismo zadovoljni radom Hrvatske radiotelevizije i kao što sam već rekao, upozoravali smo na to na brojnim prethodnim saborskim raspravama, prema tome, sjednica se nikako ne može svesti u domenu nekog političkog obračuna, jer mi o tome pričamo već duže vrijeme. Ovog puta smo na sjednici Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, sukladno Zakonu, reagirali na nalaz Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije, tako da su priče o nekom političkom utjecaju apsolutno neutemeljene. Između ostalog njih je izabrala bivša Vlada RH, a sukladno tome, jedino oni mogu imati utjecaj na njih, mi nikako.

Postupak Radmanova razrješenja pokrenuo je Nadzorni odbor HRT-a, koji je kao razlog razrješenja naveo nepoštivanje zaključaka o vođenju odvojenog HRT-ova računovodstva javnih i komercijalnih prihoda. Kako gledate na to da se g. Radman oglušio na nalaz Nadzornog odbora HRT-a?

Mi smo se držali nalaza Nadzornog odbora, zbog toga što smatramo da se radi o ozbiljnoj stvari, koju apsolutno treba urediti. Žao nam je što je veliki broj naših građana nezadovoljan radom Hrvatske radiotelevizije i ne drži je pravim javnim, medijskim i informativnim servisom, već prigovara na izrazitu pristranost u informativnom programu. Po meni je jednako ozbiljna stvar nalaz Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije, zbog toga što je to jedna od ključnih zakonskih obaveza glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije. Sukladno tome do promjena na Hrvatskoj radioteleviziji je trebalo doći puno ranije, jer, podsjetiti ću, je ondašnji Nadzorni odbor još prije dvije godine tražio smjenu glavnog ravnatelja, no ona nije bila uvažena, već je smijenjen Nadzorni odbor, tako da smatramo da ovog puta nije trebalo biti isprike. Na taj je problem Nadzorni odbor upozoravao u dva navrata, jednako kao i Vijeće za elektroničke medije, koje je na taj problem upozoravalo čak i pisanim putem.

GONG je jučer na svojoj stranici društvene mreže objavio kako "javna radio-televizija ne smije biti igračka u rukama političke većine" i kako je ovo "nastavak antimedijske ofanzive aktualne vlasti". Koje je vaše mišljenje o navodima GONG-a?

S tim navodima GONG-a se ne slažem. Medijska ofanziva je počela ukidanjem Zakona iz 2010.godine, kada je ondašnja Vlada Republike Hrvatske promijenila Zakon i napravila mogućnost da sama u Saboru bira glavnog ravnatelja, podsjećam i da su sve izmjene u zakonodavstvu u protekle tri godine napravljene isključivo s ciljem smjenjivanja vodećih i odgovornih ljudi i HRT-a i HINA-e. Tada je počela medijska ofanziva, što su pokazali i nadzori međunarodne organizacije "Reporteri bez granica" iz 2013. godine, koji su jasno upozorili da je to upravo zbog promjene Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, a jednako tako, postoji i mišljenje Europske komisije, da je taj Zakon iz 2012. godine, kudikamo lošiji od Zakona iz 2010. godine. Sukladno svemu navedenom ova primjedba gospode iz GONG-a ne stoji i ako je medijska ofanziva ikada počela, počela je upravo tada!

Nakon jučerašnje sjednice Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, Goran Radman je održao konferenciju za medije, na kojoj je naveo kako za njegovo razrješenje nema zakonite osnove. Vaše mišljenje o izjavi g. Radmana?

Zakon o HRT-u je jasan, on daje ovlasti Nadzornom odboru da pokrene proceduru razrješenja ukoliko se glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije ogluši o naputak Nadzornog odbora. S obzirom da je Nadzorni odbor jednoglasno ustanovio da se glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije oglušio o naputak Nadzornog odbora, smatram da su u ovom slučaju sve zakonske osnove ispunjene.

bottom of page